2016 TERTIARY & INDUSTRY AWARDS NIGHT

2016 SAE ATOM Awards Tertiary & Industry Awards Night

 

MEDIA RELEASE: Friday 25 November 2016

2016 SAE ATOM AWARDS TERTIARY & INDUSTRY WINNERS ANNOUNCED!

Last night, at the Tertiary & Industry Awards Night, the second and final round of winners from the 2016 SAE ATOM Awards were announced at LUX Melbourne.

The event was hosted by the urbane Brian Nankervis from RocKwiz and was attended by education and screen industry professionals, higher education students, screen funding body representatives and our partners.

The winners of the tertiary and general/open categories in the
2016 SAE ATOM Awards are:

Best Tertiary Animation
Samuel by the Sea, Robert Corless, Griffith Film School

Best Tertiary Documentary
How History May Come, Olesya Mazur, Sydney Film School

Best Tertiary Short Fiction
A Static Wind Blows, Isaac Elliot, Deakin University

Best Educational App (Primary/Secondary)
Starting Shakespeare, Deeper Richer and Bell Shakespeare

Best Educational Ebook (Primary/Secondary)
Little Lunch: A Teacher’s Guide, Australian Children’s Television Foundation

Best Educational/Training Video or Website (Primary/Secondary)
Beneath the Waves, Sam Bodhi Field and Alice Ross, Periscope Pictures

Best Instructional/Training Video or Website (Tertiary/General)
EPA – Air Pollution, Stefan Wernik and Guy Jamieson, The Magnificent Itch

Best Indigenous Video or Website
Ella, WildBear Entertainment

Best Educational Game
The Voyage, Steve Thomas, Roar Film

Best Animation
The Spring, Xin Li

Best Children’s Television Program
Guess How Much I Love You – Series 2, Suzanne Ryan, SLR Productions

Best Experimental
Grace, James Carroll, School of Flim and Television, Victorian College of the Arts

Best Music Video
Dakota, Explanimate!

Best Short Fiction (50 minutes or less)
Woman with an Editing Bench,
Karen Pearlman, Lyn Norfor and Richard James Allen, The Physical TV Company

Best Docudrama
Changed Forever, WildBear Entertainment

Best Factual Television Series
Becoming Superhuman, The Feds Australia

Best Documentary – Arts
Matilda and Me, Nel Minchin and Rhian Skirving, In Films

Best Documentary – Biography
Matilda and Me, Nel Minchin and Rhian Skirving, In Films

Best Documentary – History
Another Country, Peter Djigirr, Rolf de Heer and Molly Reynolds, Vertigo Productions

Best Documentary – Science, Technology & the Environment
Sperm Donors Anonymous, Lisa Horler and Lucy Paplinska, Sensible Films

Best Documentary – Social & Political Issues
Another Country, Peter Djigirr, Rolf de Heer and Molly Reynolds, Vertigo Productions

Best Documentary – Short Form (30 minutes or less)
Yiramalay, Keryn Nossal, Fancy Films

Best Documentary – General
Another Country, Peter Djigirr, Rolf de Heer and Molly Reynolds, Vertigo Productions

The ATOM Awards have been held annually for over thirty years, and are dedicated to recognising film and media excellence in the education sector and screen industry. This year, we received 591 entries from Australian and New Zealand media producers across twenty-eight categories.

ATOM would like to congratulate all the winners on their success and thank everyone who participated, including all entrants, judges, partners, volunteers and staff.

To see photos from the evening, visit us on Facebook and Instagram.

Entries for the 2017 SAE ATOM Awards are now open. To enter, visit atomawards.org.

For more information about the 2016 SAE ATOM Awards, or to stream a selection of the finalists’ productions online (including all the primary and secondary school finalists), visit atomawards.org.